Yatırımcı Psikolojisi Profilleri; Siz Hangi Yatırımcı Profilisiniz?

Yatırımcı Psikolojisi Profilleri; Siz Hangi Yatırımcı Profilisiniz?

Yatırımcı Psikolojisi Profilleri (IPP'ler)

Her yatırımcının kendine has duygusal dürtüsü ve planladığı yatırım ihtiyaçlarını karşılamak için tasarladığı bir stratejisi vardır. Genelde bu planlama zinciri, yatırımla ilgili konularda nadiren dile getirilir. Ancak bir yatırım stratejisi içine sadece ekonomik parametrelerin birbiri ile karşılaştırılmasını değil, aynı zamanda yatırımcının kişiliği ve psikolojisini de katmak gerekir. 

Bu veri ışığında bazı örnek yatırımcı profillerini, farklı kişilik türlerinin belirli yatırım araçlarıyla nasıl eşleşebileceğini anlamak için kendimize yöneltebiliriz. Yatırımcı Psikolojik Profillerini ve yatırım araçlarını bu şekilde çözümlemek, belki de her yatırımcının atması gereken yararlı bir adım olarak öne çıkar.

 

Agresif Yatırımcı mısınız?

Bu yatırımcı profili hemen sonuç ister, çok istekli ve sabırsızdır. Derinlemesine düşünmeden ve ani çıkışlarla agresif yatırımlar yapabilir. Bu profilin, hisse senedi gibi normalden daha sonra uzun süre boyunca elde tutmayı içeren, uzun vadeli bir stratejiye uyması zor.

Agresif bir yatırımcı, uzun bir zaman aralığı olmadığı ve anlık alım ve satımını sınırlayamadığı sürece riskli bir yatırımcıdır. Alternatif olarak, eğer yeterince disiplinliyse, hisse kağıtlarının toplam portföyü içindeki yüzdesini sınırlayabilir. Bu tür kişiliklerin, yatırımdan çok günlük trade pozisyonunda daha büyük başarılar yakalayabildiği bilinmektedir.

 

Esnek Yatırımcı mısınız?

Bu yatırımcı ne doğuştan saldırgan ne de savunmacıdır; Daha ziyade pragmatik, açık fikirli ve uyumludur. Esnek bir yatırımcı, aynı zamanda, kötü sonuçları beraberinde getiren aşırı güven veya kendine yüklenme gibi sendromlardan kaçınan kişidir. Pragmatik olan insanlar, bu tür dürtüleri dizginlemek için doğuştan gelen bir yeteneğe sahip gibi görünür.

Bu profil, muhtemelen risk ve kazanımları dengeleyen bir portföyle sepetini tamamlar. Bu profilin sepetinde büyüme ve değer kazanma arasında dengeli ve güvenli kağıtlar ile beraber nakit içeren bir portföy görebiliriz. Alacağı pozisyonlarda veya alım programlarında  radikal değişiklikler yapmaksızın nispeten tutarlı sonuçlar üretmesi muhtemeldir.

 

Savunmacı (Tedbirli) Yatırımcı mısınız?

Bu yatırımcının doğuştan temkinli havası, diğer yatırımcı profillerine ürkek gelebilir. Risk onu korkutur ve portföyünde güvene öncelik verir. Henüz yolun başında olsa bile, savunmacı yatırımcının büyüme endeksli veya spekülatif konularla dolu bir sepetten kaçınması muhtemel gibi görünür. Sepetinde büyük oranda ve yalnızca tek projeye ait hisse senedi bulundurmak onun için tedirginliğe neden olabilir.

Savunmacı yatırımcı, maksimum güven ve minimum risk sunan bir sepet arayacaktır. Bu profil için anlamlı bir sepet, azınlıkta değerli  hisse senetleri ve çoğunlukla ek sabit araçlardan oluşan bir portföydür. Savunmacı yatırımcının daha agresif bir sepet ile başlaması, güvenli liman arayışıyla hareket etme sonucunda onu satışa sevk edeceği muhtemeldir.

 

Gergin Yatırımcı mısınız?

Gergin yatırımcı, diğerlerinden daha farklı bir profil çizgisi izler. Gergin bir yatırımcı agresif, pragmatik veya ekstra tedbirli olabilir. Ancak endişeli olma alışkanlığının üstesinden gelememesi de, oldukça muhtemeldir. Bu endişe, kaçınılmaz olarak zayıf yatırım kararlarına, aşırı satışlara ve sepet stratejisinde sık sık değişikliklere yol açar. Gergin yatırımcı, agresif yatırım davranışlarına neden olan kaygısını azaltmayı öğrenene kadar piyasada olmaya uygun değildir. Önce bu oyun alanında kaybetmeyi ve kayıplardan en az hasarla çıkmayı öğrenmeli ve bunun dünyanın sonu olmadığını bilmelidir. Piyasalar, kendine güvenen insanların sinir sistemini yüksek strese tabi tutar ve kronik olarak zaten endişeli olan insanlara, gerçek anlamda psikolojik hasarlar verebilir.

 

Trader mısınız?

Trader, işlem açmayı ve trader omanın verdiği aceleciliği sever. Doğru sistem veya piyasa/yatırım bilgisi ile mümkün olduğuna inandığı kısa vadeli kazançlar arar. Trader, genellikle hızlı problem çözme yeteceğine sahiptir. Bu onu zeki ve iyi bir öğrenci yapabilir. Bu özelliklere rağmen veya bu özelliklerden dolayı aşırı özgüvene, kibire kapılabilir. Aşırı özgüven, insanı çoğu zaman yanlış kararla almasına da sebep olabilir. Bazı trader’lar kendilerini, bir hisse senedine yatırım yapmadıkları halde yaptıklarına ikna ederler. Bunun, onların oyun alanlarını genişlettiği ve antrenman yapmalarını sağlayarak sebep sonuç ilişkisi kurmalarını sağlar.

 

Sonuç

Yatırım, deneysel bir bilim değildir. Hatta sanat ve bilimin bir kombinasyonu bile sayılabilir. Yatırım konusunda temel ve teknik analizlerin önemli olduğu kadar yatırımcı psikolojisi de oldukça önem arz eder. Bir yatırımcı, bir grafikteki hareketleri veya hisse senedinin yükseliş/düşüş oranlarını ederken kesinlikle kendi psikolojisini değerlendirmelidir.

Yatırımın en önemli yönü, doğru sepetin oluşturulmasıdır. Portföy ile kişinin kişisel psikolojisi arasında bir anlaşmazlık olup olmadığını düşünmelidir. Hiçbirimiz tam veya mükemmel bir varlık değiliz ve hayatımız boyunca öğrenmeye devam edeceğiz. Kendimizi tanımaya başladığımız bu yolculuğun sonunda portföyümüzün bize teşekkür edebileceğini aklımızdan çıkarmamakta fayda var.


Ece Tavşan

Ece Tavşan

Çeşitli vakıflarda Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet Özelinde Vaka Yönetimi, Kadının Güçlenmesi ve Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet konularında çalışmalar yürüttükten sonra Sağlık Bakanlığına bağlı Mülteci Destek Programına geçiş yaptı. 2021 başından beri ise Kripto Ofis'te araştırmalara katılıyor ve çeşitli analizler yayınlıyor.


YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

    Yorum formu