Jack Dorsey Web5.0'ı Geliştirdiğini Duyurdu

Jack Dorsey Web5.0'ı Geliştirdiğini Duyurdu

Twitter ve Square'in kurucusu Jack Dorsey, bir web3 rakibi olan "Web5"i piyasaya sürüyor.

İşte, Jack Dorsey ve TBD'nin inşa ettiği merkezi olmayan geleceği sizler için paylaşıyoruz. (Bilmeyenler için TBD, merkezi olmayan dünyayı sıradan kullanıcılar için inşa eden bir geliştiriciler topluluğudur.)

İlk olarak, neden böyle bir isim var? Web 4.0'e ne oldu?
 


Web 5.0 adı aslında bir pazarlama taktiği. Bunu bilerek devam edelim; Web 5.0, Bitcoin blokzinciri üzerine inşa edilmiş web3'e dayalı yeni bir yaklaşımdır ve 5, 3'ten daha yeni / daha iyi anlamına gelir. Şöyle düşünelim, Apple iPhone 9'u atladı ve kimse bunun farkıda olmadı, bu yüzden sanırım Jack Dorsey Web 4.0'ı atlayabileceğini düşünüyor.

Peki Web5'in çözmeye çalıştığı sorun ne?

Kısaca, verilerin ve kimliğin mülkiyeti ve gizliliği diyebiliriz.

Web 2.0'da, büyük şirketler verilerinizin ve internet mülklerinizin üstü kapalı sahibidir. Verileriniz ve dijital kimliğiniz, büyük şirketlerin merkezi veri tabanında depolanır.

Artık veri gizliliğiyle ilgili GDPR, KVKK ve daha fazla düzenleme var. Ancak on binlerce şirketin sahibi olduğu ve yönettiği verileriniz için herhangi bir güvenlik garantisi uygulamanın mümkünatı yok. Aslında Web 5.0 bunu şu şekilde çözmek istiyor;
 

"Verilerinizin ve kimliğinizin kontrolünü size veren ekstra merkezi olmayan bir web oluşturmak."


Peki bu nasıl kullanılabilir?
Sosyal ortamdaki varlıklarımız gibi merkezi olmayan kimliklerimiz, verilerimizin sahibi olduğumuz için sosyal medya platformlarına taşınabilir.
 


Başka bir örnek vermek gerekirse;
 


Web 3.0 ve Web 5.0

Bu tanıdık gelebilir, çünkü bunun bir kısmı zaten Web 3.0 tarafından da vaat edilmişti.
Web 3.0'ın farkı verilerin, Web 2.0'ın aksine taşınabilir olmasıdır.

Yatırımcı ve girişimci Chris Dixon'ın bu gönderisi aslında bize biraz durumu açıklıyor;
 

How web3 data portability reduces the power of centralized services


Asil Terzi

Asil Terzi

Uzun yıllar reklam ajanslarında görev aldıktan sonra bir süre freelance olarak marka danışmanlığı yaptı. Bunun yanı sıra Branding Türkiye’de köşe yazarı ve konuşmacı olarak yer aldı. 2020’de, İçerik Algısı ve İletişimi’nin kurucuları arasında yer aldı. 2021’de Mesut Demirtaş ile birlikte Kripto Ofis'i kurdu ve halen iş geliştirme süreçlerinde görev alıyor, analizlerini paylaşıyor.

    Yorum formu