Buterin'in Çelişkileri...

Buterin'in Çelişkileri...

28 yaşındaki Rus asıllı Kanadalı dahi. Adını vermesek de sanırım kimden bahsettiğimi biliyorsunuz; Evet, Vitalik Buterin. Bir süredir farklı sahalarda merkeziyetsizliğin yeni bir tür merkeziyetçiliğe evrileceğinden yakınan Ethereum'un kurucusu Buterin, geçtiğimiz ay Time dergisine de kapak olmuştu. Şimdiyse Buterin, geçtiğimiz gün yazdığı bir tweet dizisinde çelişkilerinden bahsetti.

Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi mucidinin başarılarıyla övünmesi beklenebilir. Ancak Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, bunun yerine DeFi , NFT'ler ve DAO'ların merkez üssü haline gelen Ethereum hakkında nasıl hissettiğini anlamakta güçlük çekiyor gibi. 

Buterin söz konusu tweet'te, değerleri üzerinde kafa yorduğu 10 çelişkiyi ortaya koyuyor ve bunların çoğu, Web3 ve Ethereum'un ne olması gerektiğiyle doğrudan veya dolaylı olarak ilgili. Buterin, ademi merkeziyetçilik anlayışını sevse de, genellikle "Entelektüel seçkinlerin yanında" yer aldığını kabul ediyor.

Ayrıca, merkezi olmayan bir ekosistemde güvenilmeyen aktörlerin Ethereum'da rol alma konusunda da çelişkileri mevcut. Buterin; "Ethereum'ın gerçekten aşırı koşullarda hayatta kalabilen bir Layer-1 ağı olduğunu görme arzum ile her şeyden çok daha kırılgan bir güvenlik varsayımına dayandığını fark etmem arasındaki çelişkiye işaret ediyorum." diyor.

Başka bir deyişle, güvenli blok zincirinin güvensiz şekillerde kullanılmasından endişe duyuyor.

İç çekişmelerini Twitter’da yansıtmaktan çekinmeyen genç dahinin tweet dizisine ise Charles Hoskinson; “Cardano’ya gelmek için geç değil” şeklinde cevap verdi. İşte Vitalik Buterin’in Ethereum ve kripto paralar için bahsettiği çelişkileri sizlere aktarıyoruz;

 

Thread: some still open contradictions in my thoughts and my values, that I have been thinking about but still don't feel like I've fully resolved.

— vitalik.eth (@VitalikButerin) May 17, 2022

 


Asil Terzi

Asil Terzi

Uzun yıllar reklam ajanslarında görev aldıktan sonra bir süre freelance olarak marka danışmanlığı yaptı. Bunun yanı sıra Branding Türkiye’de köşe yazarı ve konuşmacı olarak yer aldı. 2020’de, İçerik Algısı ve İletişimi’nin kurucuları arasında yer aldı. 2021’de Mesut Demirtaş ile birlikte Kripto Ofis'i kurdu ve halen iş geliştirme süreçlerinde görev alıyor, analizlerini paylaşıyor.


YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

    Yorum formu